Ekonomi

AB, dahili ağlarda Huawei ve ZTE’yi yasakladı

AB İç Pazar ve Sanayi Komitesi Üyesi Thierry Breton, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında siber güvenlik ve 5G ağları hakkında açıklamalarda bulundu.

5G ağ güvenliğinin Avrupa için çok önemli olduğunu belirten Breton, bu ağların enerji, ulaşım, sağlık, finans ve ilgili tüm sektörler için kritik altyapılar olduğunu anlattı.

AB’nin 2020’nin başında 5G ağlarının güvenliğine yönelik tedbirleri içeren “araç kutusu”nu oybirliğiyle kabul ettiğini hatırlatan Breton, üye devletler ve telekom operatörlerinin yüksek riskli istihbarat tedarikçilerinin ekipman kullanımını kısıtlamalarının veya yasaklamalarının önerildiğini belirtti. ve veri güvenliği.

Bu tavsiyelerin son 3 yılda birden fazla AB üye devletinin mevzuatına girdiğine işaret eden Breton, “Üye ülkeler artık güvenlik risk analizi temelinde 5G şebeke tedarikçilerini kısıtlama veya hariç tutma kararı alabilirler.”

Şimdiye kadar 10 AB ülkesinin yüksek riskli 5G ağ teknolojisi satıcılarını kısıtlamak veya dışlamak için yetkilerini kullandığına dikkat çeken Breton, “Bu çok yavaş ve çok büyük bir güvenlik riski oluşturuyor” dedi.

Kritik bağımlılıkların sürdürülemeyeceğinin vurgulanması

AB ülkelerinin bugün 5G güvenlik araç kutusunun uygulanmasına ilişkin ikinci raporu oybirliğiyle kabul ettiğine işaret eden Breton, Kurulun Huawei ve ZTE’yi 5G ağlarından kısıtlama veya tamamen hariç tutma kararının haklı ve yerinde olduğunu söyledi.

Breton, 5G ağlarındaki yüksek riskli tedarikçileri değiştirme kararlarının hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Breton, “Komisyon, Huawei ve ZTE’ye maruz kalmamak için kendi telekom hizmetleri tedarikinde 5G araç kutusu ilkesini uygulayacak” dedi ve silah olarak kullanılabilecek kritik bağımlılıkları sürdürmeyi göze alamayacaklarını vurguladı.

Son dönemde birçok ülke güvenlik endişeleri nedeniyle Çinli teknoloji şirketlerine karşı çeşitli önlemler aldı.

Huawei ve ZTE gibi 5G teknolojisinde uzmanlaşmış şirketlerin ABD, Avustralya, Japonya, Hindistan ve Kanada’daki ağlara ekipman kurması yasaklandı.

İngiltere, Huawei tarafından kurulan ekipmanın 2027 yılına kadar 5G ağlarından kaldırılmasını talep etti.

karakecilihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu