Haber

Beyaz Saray, Çin Dışişleri Bakanı’nın ABD ziyaretini memnuniyetle karşıladı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik Katılım Koordinatörü John Kirby, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin ABD ziyaretini “memnuniyetle karşıladıklarını” belirtti.

Kirby, basın toplantısında Bakan Wang’ın ABD ziyaretine ilişkin soruyu yanıtladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın Wang ile görüşmesini “memnuniyetle karşıladığını ve sabırsızlıkla beklediğini” belirten Kirby, “Bu ziyaret, Jake’in Çinli mevkidaşlarımızla aylardır yaptığı toplantıya devam etmesi için bir fırsattır. Ziyaret Çin ile iletişim hatlarını açacaktır.” “Bu, onu koruma çabalarımızda değerli bir adım daha.” söz konusu.

Kirby, toplantıda “Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki bazı davranışlarına ilişkin endişelerin” ele alınacağını belirterek, toplantının bir diğer konusunun ise Orta Doğu’da olup bitenler hakkında istişarede bulunmak ve Çin’in bu konuya bakış açısını öğrenmek olduğunu vurguladı. .

Bakan Wang’ın 26-28 Ekim tarihlerinde ABD’yi ziyaret edeceği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Wang’ın ziyareti sırasında ABD’li yetkililerle ikili ilişkiler ile ortak endişe yaratan uluslararası ve bölgesel konuları görüşeceğini belirtti.

Çin Bakanı’nın toplumun farklı kesimleriyle dostane temaslarda bulunacağını belirten Sözcü Mao, Wang’ın “Çin’in ABD ile ilişkilerindeki temel tavrını ve hukuki korkularını muhataplarına aktaracağını” kaydetti.

Sullivan ve Wang, Eylül ayında Malta’da bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu