Haber

Cezaevinde açlık grevine başlayan İranlı dünyaca ünlü yönetmen Panahi tahliye oldu

İran’da protestoculara yönelik güç kullanımını eleştirdiği için tutuklanan dünyaca ünlü yönetmen Jafar Penahi, açlık grevine başladığını açıklamasının ardından kısa süre sonra kefaletle serbest bırakıldı.

İran Sinema Yönetmenleri Derneği’nden yapılan açıklamada Panahi’nin Tahran’daki Evin Hapishanesi’nde tutulduktan yaklaşık 7 ay sonra dün kefaletle serbest bırakıldığı belirtildi.

İranlı ünlü yönetmen, bir yıl önce yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından çıkan olaylara destek verdiği için 2010 yılında 6 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Buna rağmen idam edilmeyen Penahi, Mahsa Emini gösterilerinde protestoculara karşı güç kullanılmasını eleştiren bir bildiriye imza attığı için geçen yıl Temmuz ayında cezasını çekmek üzere tutuklandı.

İran Sinema Yönetmenleri Derneği ise Penahi hakkında ilk derece mahkemesinin verdiği hapis cezasını yaklaşık 4 ay önce Yargıtay tarafından bozmasına rağmen İranlı yönetmenin serbest bırakılmadığını bildirdi.

Tahran’daki Evin Cezaevi’nde tutuklu bulunan Penahi, Yargıtay kararına rağmen serbest bırakılmamasını protesto etmek için kısa bir süre önce açlık grevine başladığını açıklamıştı.

Filmlerinde İran toplumundaki sınıfsal farklılıkları çarpıcı bir şekilde anlatan Penahi, 2015 yılında Berlin Film Festivali’nde en uygun sinemaya verilen Altın Ayı ödülü başta olmak üzere “Taksi” sinemasıyla birçok uluslararası ödül aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu