Ekonomi

Çin, yüksek teknolojili ürünlere vergi teşviki hazırlıyor

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre Pekin yönetimi, ekonomiyi desteklemek için ileri teknolojik ürünler üreten şirketler için yeni vergi teşvikleri düşünüyor.

Bilgiler kamuya açık olmadığı için kimliklerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, tartışılan vergi politikasının gelişmiş üreticilere yüz milyarlarca yuan tasarruf sağlayabileceğini açıkladı. Ancak planın halen onay aşamasında olduğu ve değişikliğe tabi olduğu belirtildi.

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, bu ayın başlarında yaptığı bir toplantıda “modern bir sanayi sistemini” Çin’in en önemli ekonomik önceliklerinden biri olarak göstererek, üreticilere yönelik sübvansiyonlar gibi önlemler için beklentilere yol açtı. Öte yandan, Mayıs ayında yapılan bir Danıştay toplantısında, çipten yapay zekaya ve biyofarmasötiklere kadar geniş bir endüstri yelpazesini kapsayan gelişmiş imalat işletmelerine destek de ele alındı.

Çin’in ekonomik toparlanması Kovid-19 salgınının ardından ivme kaybederken, son veriler ülkedeki ihracatın ve yatırımların genel olarak zayıfladığını gösteriyor. Emlak piyasasındaki toparlanmanın gecikmesi ve genç işsizliğindeki rekor seviye bu duruma örnek olarak gösteriliyor.

Analistler, bu ekonomik görünümde hükümetin iş güvenini artırmak için vergi teşvikleri gibi daha hedefli önlemler alacağı görüşünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu