Sağlık

Endoskopide Yüksek Uzmanlık

BURSA (İGFA) – Sağlık alanında Bursa’nın iki amiral gemisinden biri olan Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, endoskopik servislerde uygulanan ileri tekniklerle hastaları iyileştirmektedir. Hastanenin endoskopi ünitesinde uygulanan ERCP (Endoskopik Retrograde Cholangio Pancreatography) işlemi ile safra kesesi ve pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisi yapılabilmekte, EBUS (Endobronşiyal Ultrasonografi) işlemi ile akciğerdeki birçok hastalığın tanı ve tedavisi yapılabilmektedir. Sindirim sistemlerinin alt tabakalarının incelenmesine, biyopsilerin ve tümörlerin evrelendirilmesine olanak sağlayan EUS (Endoskopik ultrasonografi) tekniği yemek borusu, mide, safra kesesi ve pankreas gibi organların hastalıklarının erken teşhisinde de değerli rol oynuyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, hastanede uygulanan ileri endoskopik yöntemlerle başta Bursa olmak üzere Güney Marmara’da çok sayıda hastanın şifa bulduğunu belirtti. Endoskopi ünitesinde belirli periyotlarda değişmekle birlikte aylık 20 ERCP ve 15 EUS işleminin yapıldığını belirten Dr. işlemlerden önce kapsamlı anestezi muayenesi yapılır. İşlem sonrası hastalar, ilgili uzman hekim taburcu olmalarını uygun görene kadar sağlık personeli tarafından birimdeki müşahede odalarında izlenir.

Endoskopik görüntüleme sistemlerinde gelişen teknoloji ve uygulamaları yakından takip ettiklerini belirten Dr. Yavuzyılmaz, hastaneye yeni uygulama ve hizmetler kazandırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

haberharran.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu