Haber

İsrail’de yargı düzenlemesinin onaylanmasına tepki: Bazı gazetelerin ilk sayfası siyah basıldı

Yediot Ahronot, İsrail Hayom, HaaretzVe İsaretçigazetelerinin siyah baskılı ön sayfalarında “İsrail demokrasisi için kara bir gün”kelimeler yer aldı.

Jerusalem Post muhabiri Lahav Kharkov, olayın arkasında bir reklam bağlantısı olduğunu belirtti.

Kharkov, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Gazetelerin manşetlerinde ‘İsrail demokrasisi için kara gün’ ibaresine yer vermesi şaşırtıcıydı ama bunun bir reklam olduğu ortaya çıktı.”ifadelerini kullandı.

‘High-Tech Protesto’ adlı bir grup da Twitter’da gazetelerin ön yüzünü siyah basmak için ilan verdiklerini duyurdu.

Protesto eden grubun kendisi, “İsrail’in ileri teknolojisini yönlendiren ve ülkenin geleceği için bir misyon ve sorumluluk duygusu hisseden, İsrail genelindeki yüzlerce yüksek teknoloji şirketi, girişimci ve yatırımcıdan oluşan bir grup”biçiminde tanımlanır.

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu reklamın ülkede aylardır süren gösterileri de finanse eden yabancı kuruluşlar tarafından verildiğini iddia etti.

İsrail’de aylarca kitlesel protestolara neden oldu. tartışmalı kararYargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısı dün Meclis’te kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu