Haber

Tekirdağ’da Kuraklık Nedeniyle Ayçiçeği Verim Kayıpları

İklim değişikliğinin getirdiği abiyotik stres faktörlerinin bitkisel üretim üzerindeki olumsuz etkileri devam ederken, Tekirdağ’da ayçiçeği ekili alanlarda kuraklık nedeniyle oluşan verim kayıplarının tespiti amacıyla tespit çalışmaları devam ediyor.

İklim değişikliğinin getirdiği abiyotik stres faktörlerinin bitkisel üretim üzerindeki olumsuz etkileri devam ederken, Tekirdağ’da ayçiçeği ekili alanlarda kuraklıktan kaynaklanan verim kayıplarını belirlemek için İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri teknik heyetleri saha çalışmalarını sürdürüyor. . Saha çalışmalarına Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Çalışma Tezgahları Birimi ve Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden konu uzmanları eşlik etti.

İl genelinde 11 ilçede kuraklıktan etkilenen bölgelere yönelik ön çalışmalar devam ediyor. Muhtarlıklar ve üreticilerden gelen başvurular İlçe Müdürlükleri tarafından alınarak raporlanmakta ve ilçe düzeyinde kuraklıktan etkilenen alanlar hasat öncesi alanda denetlenmektedir.

Tekirdağ’da kuraklığın etkilerine ilişkin hem Namık Kemal Üniversitesi’nden hem de Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden detaylı rapor istenecek ve çalışmalar sonunda elde edilecek kayıplar Valilik ve Bakanlığa sunulacak. – TEKİRDAĞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu