Haber

Yemen’de Meydana Gelen Patlamada 2 Asker Öldü, 5 Asker Yaralandı

Yemen’in güneyindeki Ebyan vilayetinde patlayıcı düzeneğin patlaması sonucu Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) desteklediği Güney Geçiş Konseyi (GGK) güçlerine bağlı 2 asker şehit oldu, 5 asker de yaralandı.

GGK askeri kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ebyen’in Mudiye ilçesi batı girişinde GGK’ya bağlı 3’üncü Tugay’a ait askeri aracın geçişi sırasında bir patlayıcı patlatıldı.

Patlamada araçta bulunan 2 asker şehit oldu, 5 asker de yaralandı.

Şimdiye kadar patlamanın sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Ebyen, birkaç aydır çoğunlukla askeri araçlara ve kontrol noktalarına yönelik saldırılara ve patlamalara sahne oldu.

Yemen’de art arda gelen hükümetlerin güney vilayetlerine siyasi ve ekonomik olarak ayrımcılık yaptığını iddia eden ve ülkenin güneyinin kuzeyden ayrılmasını talep eden GGK, güneydeki Aden, Shabwa, Sokotra ve Ebyan vilayetlerinin çoğunu kontrol ediyor.

Yemen’de iç savaş

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgeleri kontrol ederken, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yaklaşık 9 yıldır iç savaşa sahne olan Yemen’deki krize kapsamlı siyasi çözüm bulunması için bölgesel ve uluslararası çabalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu