Haber

AB: Macaristan’ın İsrail’deki büyükelçiliğini taşımasıyla ilgili bize bilgi verilmedi

Avrupa Birliği (AB), Macaristan’ın İsrail’deki büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağı tezinin ardından kendilerine resmi bir tebligat yapılmadığını, tüm AB ülkeleri ve AB’nin diplomatik temsilciliklerinin şu anda Tel Aviv’de olduğunu bildirdi. an. .

AB Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, Macaristan’ın İsrail’deki büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağı iddiasının hatırlatılması üzerine, Macaristan’dan AB’ye bu yönde bir bilgi var mı sorusuna yanıt verdi.

Medyada çıkan haberi gördüklerini ancak şu an kendilerine resmi bir açıklama gelmediğini belirten Stano, bu nedenle yorum yapmayacaklarını ifade etti. Stano şöyle devam etti:

“AB, Kudüs veya Tel Aviv’deki büyükelçiliklerin yeri konusunda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 1980 tarihli 478 sayılı kararından kaynaklanan uzun süredir devam eden bir pozisyona sahiptir. BMGK kararında, tüm BM üyelerinin İsrail’deki diplomatik misyonlarını Sonuç olarak, tüm AB üyeleri ve AB İsrail Delegasyonu Tel Aviv’de bulunuyor.”

Stano, AB’nin iki devletli çözümü desteklediğini, “Kudüs’ün iki devletin gelecekteki başkenti statüsünün müzakereler yoluyla çözülmesi gerektiğini”, bu konudaki tutumlarının değişmediğini söyledi.

İsrail basınında çıkan haberlerde, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen’in önümüzdeki ay Macaristan’ın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma konusunda anlaştıkları iddia edildi.

Macaristan büyükelçiliğini taşırsa, Kudüs’te büyükelçiliği olan ilk AB ülkesi olacak.

hinisajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu